sobota, 8 października 2011

Ogrzewanie podłogowe

<h2>Ogrzewanie podłogowe</h2>
<p>Autorem artykułu jest Krzysztof Lis</p>
<br />
Ogrzewanie podłogowe to jeden ze sposobów na rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu, obok ogrzewania nadmuchowego i zwykłych grzejników. Ostatnio sporo się na temat tego ogrzewania mówi i pisze, warto więc wiedzieć na jego temat cokolwiek więcej.
<a href="http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/ogrzewanie-podlogowe.php%22%3EOgrzewanie podłogowe</a> może być elektryczne lub wodne. W tym pierwszym przypadku w podłodze zostają umieszczone przewody grzejne (lub specjalne maty grzejne). W drugim przypadku w podłodze umieszcza się przewody, którymi przepływa ciepła woda.<br /><br />Ten pierwszy przypadek należy traktować jak zwykłe ogrzewanie elektryczne. Podobnie jak  <a href="http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/ogrzewanie-akumulacyjne.php%22%3Eogrzewanie akumulacyjne</a> pozwala na wykorzystanie dobrodziejstw <em>taryfy nocnej</em>, bo ma dość dużą bezwładność cieplną. Mimo wszystko jest jednak dość drogie.<br /><br />W drugim przypadku najczęściej mamy do czynienia z wykorzystywaniem ciepłej wody, której źródłem są <a href="http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/pompa-ciepla.php%22%3Epompa ciepła</a> bądź kocioł kondensacyjny. Pompa ciepła dobrze pracuje tylko gdy produkuje ciepłą wodę o dość niskiej temperaturze a kocioł kondensacyjny swoją bardzo wysoką sprawność osiąga dopiero przy niskiej temperaturze czynnika.<br /><br />Dlaczego ogrzewanie podłogowe może wykorzystywać czynnik grzewczy o niskiej temperaturze? Ilość przekazanego ciepła jest iloczynem między innymi różnicy temperatur i powierzchni oddawania ciepła. W przypadku grzejników jest ona dość mała, równa powierzchni kaloryfera. W przypadku ogrzewania podłogowego jest znacznie większa, bo jest to powierzchnia całej podłogi.<br /><br />Dodatkowo, warto wspomnieć, że ludzkie ciało lubi ciepło "od spodu", tzn. od stóp. Dla naszego komfortu wskazana jest ciepła podłoga i chłodne powietrze wokół głowy. Z tego względu ogrzewanie podłogowe jest znacznie bardziej komfortowe niż gorące grzejniki.<br /><br />Warto wspomnieć, że dzięki temu, że ciepła podłoga zapewnia nam komfort cieplny, można nieco obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. To z kolei zmniejsza straty ciepła przez ściany, okna i wentylację a więc pozwala na oszczędności.<br /><br />Najciekawiej wygląda sprawa podłączenia ogrzewania podłogowego do pompy ciepła. Dobrze zaprojektowana pompa może być tańsza niż kocioł centralnego ogrzewania, do dobrego działania wymaga ona jednak właśnie ogrzewania podłogowego. W przypadku tego typu urządzeń im wyższa różnica temperatur między poborem ciepła (wymiennik gruntowy) a jego oddawaniem (czynnik grzewczy w centralnym ogrzewaniu) tym więcej energii musi zostać zużyte do przepompowania ciepła. Z tego wynika wyższy koszt użytkowania takiej instalacji a więc mniejsze oszczędności.<br /><br />Ogrzewanie podłogowe to generalnie rzecz biorąc szansa na oszczędności, ale czy warto je sobie zainstalować to już każdy powinien ocenić we własnym zakresie, biorąc pod uwagę nie tylko koszty ale i inne preferencje.
---
    <p>Krzysztof Lis, magister inżynier mechanik specjalności <i>energetyka cieplna</i>
<a href='http://www.drewnozamiastbenzyny.pl'>Drewno zamiast benzyny</a>, <a href='http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/'>tanie ogrzewanie</a></p>
Artykuł pochodzi z serwisu <a href="http://artelis.pl/%22%3Ewww.Artelis.pl%3C/a>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz